Sıkça Sorulan Sorular

1.Test ortamında IP tanımı bulunuyor mu?   

- Entegrasyon(Test) ortamı içeriğinde herhangi bir IP kontrolümüz bulunmuyor.

2.Prod(Gerçek) ortam için hangi IP adresini paylaşmalıyım?

- Prod(Gerçek) ortamda tanımlama için Hepsipay’ e işlem isteğinde bulunacağınız sunucunuzun çıkış IP adresini entegrasyon@hepsipay.com mail adresine göndermeniz gerekmektedir.

3.Açık Kaynak Yapılarda hangilerini desteklemektesiniz? Bu yapılara ait hazır modülünüz bulunuyor mu?

- Hepsipay Açık Kaynak Yapılarda Opencart, Magento, Prestashop, WordPres Woocommerce, Nopcommerce yapılarını desteklemekteyiz. Yukarıda ismi geçen yapılar için Hepispay hazır modülümüz bulunuyor.

4.Birden fazla domain adresi üzerinden tek bir apikey ve secretkey ile satış gerçekleştirebilir miyiz?

Aynı apikey ve secretkey değerleri ile Hepsipay üzerinden satış yapılamaz. Her domain adresi için Hepsipay satış ekibi ile görüşerek farklı bir tanım gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

5.Kendi yazılımımı kendim gerçekleştiriyorum, başvurum onaylandı, entegrasyon çalışmalarına nasıl başlayacağım?

 - Başvurunuz onaylandığında öncelikle test süreçlerine tabi tutulursunuz. Test süreçleriniz tamamlanana kadar sanal posunuz “entegrasyon” statüsünde tutulur. Bu statüde olan üye iş yerleri kapalı devre test ortamında testlerini gerçekleştirirler. Testleri başarı ile tamamlanan üye iş yerlerinin Prod(Gerçek) ortama geçişi sağlanır.

6.Test aşamasını geçmek için ne yapmalıyım?

- Entegrasyon ortamı içeriğinde bir adet 3D’ li bir adet 3D’ siz örnek başarılı işleme ait TransactionId ve işlem zamanını entegrasyon@hepsipay.com adresine paylaşılması ve işlemleri kontrolü istenmesi gerekmektedir.

7.Entegrasyon(Test) ortam için apikey ve secretkey değerlerini nereden temin edebilirim?

- Entegrasyon ortamına ait apikey ve secretkey değerleriniz başvurunuz esnasında kayıtlı olan mail adresinize otomatik olarak gönderilmektedir.

8.Kendi yazılımımı kendim gerçekleştiriyorum. Gerçek(Prod) ortam için apikey ve secretkey değerlerine nereden temin edebilirim?

- Entegrasyon ortamında gerçekleştirdiğiniz başarılı testlerden sonra sistem üzerinde kayıtlı olan mail adresine otomatik olarak gönderilecektir.

9.Hepsipay ile iş ortaklığı bulunan bir altyapı sağlayıcı firma ile anlaştım. Test süreçlerini gerçekleştirmem gerekiyor mu?

- Test süreçlerini gerçekleştirmenize gerek yoktur. Sanal pos başvurunuz sonrası gerçek ortam bilgileri kayıtlı mail adresinize gönderilecektir.

10.Otomatik olarak gelmesi gereken kullanıcı bilgilerim elime ulaşmadı ne yapmalıyım?

- Öncelikle destek@hepsipay.com (0850 558 0200 – 1) iletişim bilgileri üzerinden sanal pos başvuru durumunuzu sorgulatmanız gerekmektedir. Başvurunuz onaylandı ise tarafınıza ulaşmayan kullanıcı bilgileriniz için entegrasyon@hepsipay.com (0850 558 02 00 - 2) iletişim bilgileri üzerinden tekrar gönderilmesini talep edebilirsiniz.

11.Yönetim paneline hangi adresten ulaşabilirim?

- Yönetim paneline https://merchant.hepsipay.com/Merchant/Login adresinden ulaşabilirsiniz. 

12.Yönetim paneline giriş bilgilerim bana ne zaman/ne şekilde ulaşır?

- Yönetim paneline giriş bilgileriniz entegrasyon işlemleriniz tamamlanıp, sanal posunuz yayına alındığında, başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz yetkili e-posta adresinize iletilecektir.

13.Yönetim paneli şifremi unuttum/şifrem bloke oldu ne yapmalıyım?

- Yönetim paneline giriş yaparken “Şifremi Unuttum” butonuna tıklanır. Kurum kodu ve sistem üzerinde kayıtlı olan cep telefonu bilgisi ile yeni şifre oluşturabilirsiniz.

14.Entegrasyon ortamına erişmek için host dosyama hangi tanımları yapmalıyım?  

- Host dosyanıza herhangi bir tanımlama yapmanıza gerek yoktur. Host dosyasına Hepsipay ile ilgili yapmış olduğunuz bir tanımlama var ise silebilirsiniz.

15.Ödeme işleminde “Genel Sistem Hatası” alıyorum ne yapmalıyım?

- Genel Sistem Hatası’ nın birçok sebebi olabilir. Hata alan işleme ait satış isteği (request) veya Hepsipay sipariş numarasını(TransactionId) entegrasyon@hepsipay.com adresine mail olarak göndererek yaşadığınız problemi kısaca açıklamanız yeterlidir.

16.Üye İş Yeri Bulunamadı Hatası alıyorum ne yapmalıyım?

- Bu hata, yanlış API Key ya da yanlış URL kullanımında alınır. Entegrasyon işlemleri için satış isteğinizi entegrasyon ortamına ait Key değerlerini kullanarak, entegrasyon ortamına ait URL’ e post etmeniz gerekir. Canlı ortamda yapılan işlemler için satış isteğinizi canlı ortama ait size özel olan Key değerlerini kullanarak canlı ortama ait URL’ e post edildiğinin teyit edilmesi gerekir.

17.Özel Yazılım entegrasyonu gerçekleştiriyorum, işlem komisyonlarımı müşterime yansıtmak istiyorum ne yapmalıyım?

-Tek çekim işlemlerde komisyonun müşteriye (kart sahibi) yansıtılması BDDK yönetmeliği gereği yasaktır. Taksitli işlemlerde komisyon tutarını müşterinize yansıtabilirsiniz. Özel Yazılım Entegrasyonu için komisyon tutarı hesaplama ve yansıtma işlemlerini https://developer.hepsipay.com/ozel-yazilim-entegrasyon/taksit-komisyon-sorgulama/bilgilendirme/ sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

18.Tek Çekim gerçekleşen işlemlerimin Hepsipay komisyon oranlarını müşterilerime yansıtabilir miyim?

- Bankacılık kuralları gereği tek çekim işlemler yasal nedenlerden dolayı online işlemlerde son kullanıcıya yansıtılamaz.

Ürün veya hizmet arayabilirsiniz.